کم کاری تیروئید در کودکان

از بیماری های مهمی که در رابطه با هورمون درون ریز در کودکان وجود دارد می توان به کم کاری غده تیروئید اشاره کرد. از آنجایی که هورمون تیروئید از زمان جنینی بر روی رشد مغز تاثیر دارد کم کاری مادرزادی غده تیروئید و کمبود ترشح آن منجر به عقب افتادگی ذهنی در کودکان، توقف رشد، در سنین بالا و در زمان بلوغ کوتاهی قد و اشکالات دیگر در بقیه اندام های بدن می شود. کم کاری مادر زادی هورمون تیروئید به قدری اهمیت دارد که سالیان سال است که در اکثر نقاط جهان نوزادان را در بدو تولد و روزای اول تولد برای تشخیص بیماری مورد بررسی قرار می دهند که اگر این نوزاد این بیماری را دارد، درمان را شروع کنند.

زمان انجام آزمایشات جهت تشخیص بیماری

به دلیل اینکه بعد از تولد بدن در یک وضعیت افزایش هورمون های تیروئیدی در برابر سرمای محیط و وضعیت افزایش متابولیسم بدن در برابر محیط جدید اتفاق می افتد معمولا بعد از روز3 تا 5 تولد همه نوزادان تحت غربالگری از نظر عملکرد تیروئید قرار می گیرند. به همین دلیل از روز سوم تا پنجم بعد از تولد هورمون ها در وضعیت پایدار قرار می گیرند. برای استناد کردن به جواب آزمایش، نوزادان باید وزن مناسبی داشته باشند و بیماری های زمینه ای مانند عفونت نداشته باشند . درمان کم کاری تیروئیدی مادر زادی باید در زیر دو ماهگی آغاز شود تا به مغز نوزاد آسیبی نرسد.

هورمون تیروئید از زمان جنینی بر روی رشد مغز تاثیر دارد کم کاری مادرزادی غده تیروئید و کمبود ترشح آن منجر به عقب افتادگی ذهنی در کودکان، توقف رشد، در سنین بالا و در زمان بلوغ کوتاهی قد و اشکالات دیگر در بقیه اندام های بدن می شود. دکتر مهران زمان زاده متخصص غدد و دیابت است که با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز ، به بررسی بیماری ها می پردازد .برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره 1- 90 70 74 88 -021 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

 

تشخیص بیماری کم کاری تیروئید

تشخیص این بیماری عمدتا با روش های آزمایشگاهی امکان پذیر است و در صورت تشخیص بیماری باید هرچه زودتر باید مصرف هورمون تیروئید آغاز شود. کم کاری مادر زادی هورمون تیروئید به دلیل اینکه این هورمون ها از مادر به جنین رسیده علامت خاصی ندارد و اگر درمان دیرتر اتفاق بیفتد مشکلاتی از قبیل یبوست، یرقان، آروم و خواب آلود بودن نوزاد، تاخیر در رشد دندان ها و اشکالات در یادگیری را می تواند ایجاد کند. برای جلوگیری از این عوارض است که همه نوزادان پس از تولد مورد بررسی قرار می گیرند و بیماری در نوزادانی که ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند باید تشخیص داده می شود. پیش آگهی بیماری به تشخیص زود هنگام، درست، صحیح، کامل و به موقع بیماری بستگی دارد. اگر درمان درست پیش برود و پیگیری ها درست انجام شود در شدیدترین حالت بیماری و حتی فقدان کامل غده تیروئید کودکی با رشد، هوش و عملکرد کاملا طبیعی و قابل مقایسه با کودکان دیگر خواهیم داشت. حتی اگر موارد خفیف هم درمان نشود انواع و اقسام مشکلات ذهنی و جسمی در آنها مشاهده می شود.

درمان کم کاری مادر زادی تیروئید

درمان معمولا تا سه سالگی ادامه دارد و در سه سالگی یک بار دارو در شرایط خاصی قطع می شود و کودک تحت نظر متخصص غدد قرار می گیرد و تشخیص داده شود که آیا درمان باید مادام العمر ادامه پیدا کند یا مصرف دارو قطع گردد. اگر یک وعده قرص تیروئید فراموش شود در وعده دوم دوز مصرف نشده و فراموش شده هم به دوز جدید اضافه شود. برحسب وزن کودک و شدت درگیری بیماری دوز دارو می تواند متفاوت باشد. دارو به صورت ناشتا به کودک داده شود و بین نیم الی یک ساعت بعد از مصرف دارو نباید شیر مصرف کند. اگر کودک بعد از مصرف دارو استفراغ شدید داشت دوز دارو باید تکرار شود.

 

همه کسانی که آزمایش غربالگری آنها مثبت است بیمار نیستند. بسیاری از این افراد در تست دوم سالم نشان داده می شوند. بنابراین نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که خانواده ها هیچ نگرانی نداشته باشند زیرا خوشبختانه این بیماری کاملا قابل درمان است .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 1 =